افتتاح طرح پیشگیری از تنبلی چشم

برنامه پیشگیری از تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور در بهزیستی استان مرکزی در مرکز سپیدار افتتاح گردید.

معاون امورپیشگیری بهزیستی استان مرکزی با اشاره به اینکه این طرح از امروز به صورت رسمی در استان مرکزی آغاز می شود، گفت: شایعترین علل نابینایی وکم بینایی خفیف تا شدید در افراد زیر 20 سال تنبلی چشم است که با اجرای این طرح می توان از این امر جلوگیری شود.

سالاروند افزود: به منظور کاهش شیوع و بروز اختلالات نابینایی و کم بینایی در کودکان 3-6 سال برنامه کشوری غربالگری و تشخیص زودرس آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر اوج گیری کرونا در نیمه دوم سال این برنامه از تاریخ 15 تیر تا پایان مهرماه سال جاری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در سراسر استان اجرا خواهد شد.

مهناز سالاروند بیان داشت : در سال گذشته در این برنامه تعداد 56777 کودک مورد غربال واقع شدند که از این تعداد 2897 کودک به سطح دوم ارجاع شده و تعداد 1546 کودک بیمار شناسایی شدند.

این مقام مسئول در ادامه خاطر نشان کرد :پیش بینی میشود درسال جاری حدود 60 هزار کودک در 237 پایگاه سنجش بینایی اعم از مهدکودک ها ، خانه های بهداشت و مجتمع های بهزیستی در استان تحت پوشش این برنامه قرار گیرند.

این مقام مسئول با بیان اینکه این برنامه در سه سطح اجرا خواهد شد، اظهار کرد: کودکان در سطح اول توسط غرابلگر آموزش دیده، در محل مهدهای کودک و خانه بهداشت یا مجتمع های بهزیستی سراسر استان مورد معاینه دید قرار می‌گیرند و اگر کودکی مشکوک به تنبلی چشم بود به منظور معاینات تخصصی‌تر به اپتومتریست ارجاع داده می‌شود.

ایشان اضافه کرد: با اجرای این طرح کودکان مشکوک به آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی غربال شده و پس از تشخیص قطعی تحت درمان به موقع قرار می‌گیرند.

سالاروند در خاتمه تاکید نمود: به منظور پیشگیری از تجمع در پایگاه یکی از والدین محترم با در دست داشتن مدارک شناسایی کودک 6-3 خود با رعایت کلیه موارد بهداشتی مراجعه نمایند.


دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom