برگزاری کارگاه آموزشی طرح غربالگری شنوایی سنجی

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی افزود : دفتر پیشگیری از معلولیت های در راستای ارتقای طرح غربالگری شنوایی سنجی ، سال گذشته بصورت پایلوت طرح غربالگری شنوایی سنجی کودکان سه الی پنج ساله را در استان مرکزی شهرستان اراک و شازند به اجرا در آورد

دکتر کیانوش امینی  گفت : طرح غربالگری شنوایی سنجی کودکان سه الی پنج ساله ، برنامه عمومی ویژه کودکان در رده سنی مذکور می باشد که در دفتر پیشگیری از معلولیتها در دو بخش آگاهسازی وغربالگری  انجام  و آگاهسازی به منظور حفظ سلامتی در افراد سالم و جلوگیری از بروز معلولیت در آنها صورت می پذیرد .

ایشان متذکر شدند :  این امر توسط بروشور ، پوستر و تیزرهای آگاهسازی انجام می گردد ، بعد از امر آگاهسازی به منظور کاهش پیامدهای شدیدتر معلولیت از طریق تشخیص به موقع و درمان انجام می گردد.

این مقام مسئول بیان داشت : اجرای این طرح در مهدهای کودک و مراکز غیر دولتی همکار طرح غربالگری شنوایی مس باشد که توسط ادیولوژیست های دارای گواهی آموزشی از معاونت پیشگیری سازمان و پروانه معتبر دفاتر کار از سازمان نظام پزشکی ایران  را دارند می باشد .

به دلیل اینکه آسیب های شنوایی در این گروه سنی اکثر به دلیل گرفتاریهای گوش میانی با ضایعات به حلزون شنوایی می باشد چنین ترکیبی ( دستگاه غربال ) می تواند بخش عمده اختلالات عارض شده در این گروه را شناسایی نماید .

کیانوش امینی افزود : در سال جاری با توجه به اعتبارات سازمان ، این طرح در شهرستانهای ساوه و دلیجان نیز اجرایی خواهند شد

وی افزود : به همین منظور کارگاه یک روزه ایی با حضور کارشناس شرکت فروشنده و کارشناسان و مجریان طرح در اداره کل برگزار گردید .

دکتر امینی بیان کرد: دستگاه های این طرح کاملا اتوماتیک مجهز به ادیومتر و تیمپانومتر می باشند و قابل حمل هستند .

معاون پیشگیری افزود : در این کارگاه دستگاه های شنوایی سنجی در اختیار شهرستانهای دلیجان و ساوه بهمراه آموزش لازم قرار گرفت و همچنین کارشناس ستادی پاسخ گوی سئوالات تخصصی کارشناسان شرکت کننده بودند .

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکز ی هدف عمده از اجرای این طرح  را  شناسایی مواردی است که در غربال اولیه یا بدو تولد از حلقه پیگیری مفقود شده اند وشناسایی افتهای شنوایی دیر آغاز است که می توانند بر رشد زبان و موفقیت در مدرسه تاثیر دارند   عنوان نمودند .زهرا امینی
مدیر کل بهزیستی استان مرکزیآدرس پستی:اراک -میدان دروازه تهران - خیابان دانشگاه -خیابان شهدای بهزیستی - اداره کل بهزیستی استان مرکزی
تلفن:8-3671004-(0863)
فکس:3673030 -3673040
آدرس پست الکترونیکی:pr@markazy-behzisty.ir

روشهای مشارکتهای مردمی

اولین استان در سطح کشور از طریق تلفن ثابت 7728
واریز وجوه به حساب مشارکتهای مردمی بهزیستی استان مرکزی  2173455204003 بانک ملی - وشماره کارت 6037991899901403
پیمینت موبایل  استان مرکزی   *733*4*140011#